Noc Bibliotek

9 czerwca Biblioteka Publiczna w Celestynowie po raz drugi zaprosiła dzieci w wielu od lat 6 na ogólnopolską akcję „Noc Bibliotek”. Tegoroczna edycja przeprowadzona była w ponad 1800 bibliotekach w całej Polsce i nosiła hasło: „RzeczpospoCzyta”. Jest to wieczorno-nocna akcja, która promuje czytanie i biblioteki.
Spotkaliśmy się o godzinie 18.00 w Hali Sportowej w Celestynowie, gdzie czekał już na nas podróżnik Robert Gondek. Z zamiłowania podróżnik, fotograf i pasjonat Afryki. Należy on do Związku Polskich Fotografów Przyrody. Od 2008 roku realizuję projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”.
Jego celem jest zdobycie najwyższego szczytu w każdym kraju na tym kontynencie. Do kwietnia 2018 roku odwiedził 19 państw w Afryce. Za konsekwencję w realizacji projektu w marcu 2017 roku otrzymał wyróżnienie w kategorii „Wyczyn roku” podczas Kolosów 2016 w Gdyni, największego festiwalu podróżniczego w Polsce. W fascynujący sposób opowiedział i pokazywał dzieciom zdjęcia i filmy z podróży.  Na pamiątkę spotkania każde dziecko otrzymało zdjęcie zwierząt lub ptaków spotkanych w Afryce, zrobione przez pana Roberta. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali autograf na zdjęciu. Kolejnym punktem programu było mobilne planetarium  oraz warsztaty astronomiczne, które przygotowało Centrum Edukacyjne Planeta Anuka.
W planetarium dzieci obejrzały gwiazdozbiory oraz film „Wyprawa na Ziemię”, którego akcja toczy się podczas zaćmienia Słońca, które widzimy z kosmosu
i Księżyca. Oglądamy wizję bazy księżycowej. Dziadek opowiada wnukom, urodzonym na Księżycu, o życiu na Ziemi podczas wielkiego zlodowacenia i w czasach dinozaurów, dowiadujemy się przy tym jakie znaczenie ma dla nas ziemska atmosfera i skąd bierze się woda w rzekach. Oglądamy także wybuch wulkanu i dowiadujemy się jak powstają kratery księżycowe. Następnie odbyły się warsztaty nt. „Najpiękniejsze gwiazdozbiory”, w których wszyscy uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawych i istotnych informacji o gwiazdozbiorach oraz ich nazwach, nauczyli się jak je rozpoznawać, ile gwiazdozbiorów widać na nocnym niebie oraz dlaczego Gwiazda Polarna jest tak ważna dla podróżników. Każdy z uczestników po zakończonych zajęciach zabrał ze sobą do domu samodzielnie przygotowany gwiazdozbiór. Astronomowie prowadzący zajęcia zachęcali dzieci do poszerzania wiedzy o kosmosie, planetach i gwiazdach m.in. z księgozbioru dostępnego w Bibliotece Publicznej w Celestynowie.
Trzy godzinne spotkanie minęło w bardzo miłej i zarazem edukacyjnej atmosferze. Na sam koniec bibliotekarki rozdawały zakładki i zachęcały do regularnego odwiedzania biblioteki.