Spotkanie autorskie i koncert zespołu.

27 listopada 2021 r. Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie autorskie z antropologiem i archeologiem, kierownikiem Pracowni Antropologicznej w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, autorem książki „Nadwiślańskie Urzecze” dr Łukaszem Maurycym Stanaszkiem. Urzecze to podwarszawski mikroregion etnograficzny, rozciągający się po obydwu brzegach rzeki Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą.

Po wykładzie odbył się wyjątkowy koncert w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Piskorze”, którego członkowie występują w strojach ludowych (region wilanowski – Nadwiślańskie Urzecze). Nazwa Zespołu Piskorze nawiązuje do historii i lokalnej tradycji mieszkańców Łukówca, którzy niegdyś w przepływającej w okolicy rzece Jagodziance i jej płytkich rozlewiskach łowili ryby (w szczególności gatunek ryby o nazwie „piskorz”) bardzo często gołymi rękoma – był to prosty sposób pozyskiwania pożywienia w trudnych czasach. Czynności te świadczyły o niezwykłej zręczności, a także zainspirowały do nazywania mieszkańców Łukówca „Piskorzami”.

Sobotnie spotkanie utwierdziło nas w przekonaniu, że to nie ostatnie nasze spotkanie z dr Łukaszem Maurycym Stanaszkiem oraz zespołem Piskorze.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za obecność.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia nasza biblioteka zaprosiła dzieci do świetlicy w Pogorzeli i Jatnem  na  spektakl pt.  „Na misiowych urodzinach-najważniejsza jest rodzina”  w wykonaniu aktorów z Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa.

Dla Misi Matysi zbliża się ważny dzień- urodziny. Z tej okazji postanawia zorganizować przyjęcie i zaprosić na nie najważniejsze osoby.Kiedy nadchodzi dzień przyjęcia, Matysia orientuje się, że na umówioną godzinę nie pojawia się nikt, ani jeden z zaproszonych gości. Czyżby zapomnieli? A może wcale nie chcieli przyjść?

Dzieci z zainteresowaniem obejrzały występ i jednogłośnie stwierdziły, że członkowie rodziny powinni chcieć siebie nawzajem słuchać i rozumieć, wspierać i pomagać w trudnych chwilach.

 

Spotkanie z Kicią Kocią

6 listopada 2021 r.  naszą bibliotekę odwiedziła animatorka Bajanka, która przedstawiła dzieciom uwielbianą przez nich Kicię Kocię – bohaterkę książek Anity Głowińskiej.

Pani Monika Skikiewicz wprawiła dzieci w znakomity nastrój podczas kreatywnych warsztatów wypełnionych ogromną dawką pozytywnej energii.

Podczas spotkania dzieci obserwowały magiczne eksperymenty, wzięły aktywny udział w zabawie w kalambury, a nawet przypomniały sobie zasady segregowania śmieci i bezpieczeństwa. Jednak najważniejszym tematem spotkań było przesłanie, że dobro zawsze do nas wróci, dlatego powinniśmy często obdarzać ludzi wokół uśmiechem i tylko serdecznym słowem.

Bajanka zachęcała dzieci do odwiedzania biblioteki i czytania książek- zwłaszcza tych opisujących niesamowite przygody Kici Koci.

Każde dziecko otrzymało od prowadzącej spotkanie dyplom i gadżety z główną bohaterką spotkania oraz książkę – kolorowankę Kicia Kocia od Biblioteki Publicznej w Celestynowie.

Dofinansowanie za zakup nowości

Biblioteka Publiczna w Celestynowie działająca w strukturze Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Celestynowie otrzymała dofinansowanie w wysokości 4000,00 zł ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego  w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Nazwa zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0″